Niepłodność

"DZIECKO JAKO DAR"

"Pismo święte oraz tradycyjna praktyka Kościoła widzą w rodzinach wielodzietnych znak Bożego błogosławieństwa i wielkoduszności rodziców."

Bezpłodność sprawia małżonkom wiele cierpienia. Cóż zechcesz mi dać - pytał Abram Boga - "skoro zbliżam się do kresu mego życia, nie mając potomka...?" (Rdz. 15,2). "Spraw abym miała dzieci; bo inaczej przyjdzie mi umrzeć!" - woła Rachela do swego męża Jakuba (Rdz 30, 1).

Dziecko nie jest czymś należnym, ale jest darem. "Największym darem małżeństwa" jest osoba ludzka. Dziecko nie może byc uważane za przedmiot własności, za coś, do czego prowadziłoby uznanie rzekomego "prawa do dziecka". W tej dziedzinie jedynie dziecko posiada prawdziwe prawa: prawo, by "być owocem właściwego aktu miłości małżeńskiej rodziców i jako osoba od chwili swego poczęcia mająca również prawo do szacunku."

Ewangelia ukazuje, że bezpłodność fizyczna nie jest absolutnym złem. Małżonkowie, którzy po wyczerpaniu dozwolonych środków medycznych cierpią na bezpłodność, złącza się z krzyżem Pana, źródłem wszelkiej duchowej płodności. Mogą oni dać dowód swej wielkoduszności, adoptując opuszczone dzieci lub pełniąc ważne posługi na rzecz bliźniego."

 

Katechizm Kościoła Katolickiego p. 2373, p. 2374, p.2378, p.2379

 

 

Msze Święte dla Niepłodnych Małżeństw w Krakowie

I.

Serdecznie zapraszamy małżeństwa doświadczające problemów z poczęciem dziecka na Msze św, które odbywają się w Krakowie w Kościele przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu,
 ul. Nazaretańska 1, 30-685 Kraków.

 

Terminy Mszy św. w 2013 roku:  8 czerwiec, (przerwa wakacyjna), 14 września, 12 październik,  9 listopad, 14-15 grudzień – rekolekcje

 

Terminy Mszy św. oraz szczegóły dojazdu na stronie www.abrahamisara.pl

Po Eucharystii - krótka adoracja, a następnie zapraszamy na spotkanie do salki.

 

Organizujemy także rekolekcje tematyczne w Adwencie i Wielkim Poście.

 

Zapraszamy do przesyłania intencji modlitewnych:

http://abrahamisara.pl/intencje/ zostaną one dołączone do codziennych intencji modlitewnych sióstr Nazaretanek. W tych intencjach zostanie odprawiona także kolejna Msza św.

 

Wsparciem modlitewnym służy s. Lidia oraz Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

 

Kontakt mailowy: duszpasterstwo@abrahamisara.pl

 

 

II.

"Msze św. o dar potomstwa" odprawiane są również w każdą III środę miesiąca o godz. 18.00 w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, ul. Saska 2 (parafia Księży Sercanów) przed cudownym obrazem Matki Bożej Płaszowskiej - Matki Błogosławionego Macierzyństwa.

Mszę św. poprzedza (o godz. 17.30) Nowenna do Matki Bożej Płaszowskiej z modlitwą o dar potomstwa, w czasie której odczytywane są prośby do Matki Bożej przesyłane drogą internetową za pośrednictwem naszej parafialnej strony internetowej www.krakow.sercanie.pl


Po Mszy św. spotkanie z położną w sali duszpasterskiej na zapleczu kościoła i możliwość rozmowy na temat płodności, porodu i pielęgnacji noworodka oraz różnych schorzeń ginekologicznych.


Zaprasza:
Ks. Sławomir Knopik SCJ - proboszcz

DEFINICJA: NIEPŁODNOŚĆ

Niepłodnością określa się stan, gdy nie dochodzi do poczęcia mimo, że małżonkowie utrzymują stosunki płciowe bez użycia antykoncepcji co najmniej 1 rok. Nie jest to jednak ścisła definicja. Należy pamiętać, że jeżeli młoda i zupełnie zdrowa para współżyje w czasie najbardziej korzystnym do poczęcia (poprzedzającym owulację), to jego prawdopodobieństwo nie przekracza 40%. Z wiekiem płodność spada, ponadto nie każdy z nas jest całkowicie zdrowy, więc w praktyce, w całej populacji ten wskaźnik nie przekracza 20%. Nie ma wiec żadnego powodu do niepokoju, jeżeli małżonkowie czekają na dziecko kilka miesięcy.


Szacuje się, że po 3 miesiącach starań o potomstwo 50% zdrowych par osiąga cel, a po 1 roku 90%. Jeżeli więc nie udaje się uzyskać poczęcia po 1 roku, to nie oznacza, że musi istnieć jakaś przyczyna niepłodności. Jest możliwe, że dla takiej pary konieczne jest leczenie i bez niego nie uda się zajść w ciążę, ale też może dojść do poczęcia bez żadnego leczenia. Jeżeli więc przez dłuższy czas nie udaje się uzyskać poczęcia, a lekarz nie znajduje przyczyny tego stanu, to przede wszystkim nie należy tracić nadziei. Po prostu bywa tak, że na dziecko trzeba poczekać. Może to dotyczyć nawet tych par, które mają już dzieci. 

Innym problemem jest niemożność donoszenia ciąży. Utrata wczesnej ciąży nie zawsze oznacza, że przyczyna leży po stronie kobiety. Skłonność do poronień może wiązać się z nieprawidłową budową trzonu lub szyjki macicy, ale może też być spowodowana patologią nasienia.

 

Czy niepłodność jest chorobą?

Niepłodność sama w sobie nie jest chorobą, ale pewnym stanem - małżonkowie starają się o poczęcie dziecka, a nie dochodzi do tego. Przyczyną tego stanu może być choroba kobiety, mężczyzny lub obojga. Nie musi jednak tak być. Bardzo często nie udaje się wykryć żadnej choroby, która mogłaby być przyczyną niepłodności. W takim przypadku nie można powiedzieć, że na pewno dana para nie będzie mogła mieć dzieci.

Znalezienie przyczyny niepłodności nie jest rzeczą łatwą. Stwierdzenie, że dana para nie będzie mogła mieć dzieci może być pewne tylko w nielicznych przypadkach, kiedy lekarz znalazł konkretną i nieuleczalną przyczynę niepłodności.

 

Jakie są przyczyny niepłodności?


Przyczyna niepłodności małżeńskiej leży częściej po stronie kobiety - w około 40 - 50%. Jednak w 30 - 40% udaje się znaleźć ją po stronie mężczyzny. Wynika z tego, że również mąż powinien zgłosić się do lekarza i diagnostyka oraz ewentualne leczenie musi obejmować oboje małżonków.


W około 20% przypadków nie udaje się ustalić przyczyny niepłodności. Być może postęp medycyny wyjaśni kiedyś i te przypadki. Jest możliwe, że istnieją też przyczyny psychologiczne.

 

Czy niepłodność może być nieuleczalna?

Na szczęście bardzo rzadkie są przypadki, kiedy można z całą pewnością stwierdzić, że mimo leczenia nie uda się doprowadzić do poczęcia. Chodzi tu przede wszystkim o wady rozwojowe dotyczące gonad lub ciężkie wady rozwojowe narządów płciowych takie jak np. zespół Turnera, zespół Klinefeltera, dysgenezja gonad, zespół feminizujących jąder, hipergonadotropowy niedorozwój jajników, całkowity brak macicy. Wszystkie te schorzenia na szczęście są bardzo rzadkie.
Inne choroby mogą jedynie w mniejszym lub większym stopniu zmniejszać szansę na zajście w ciążę. 

Jeżeli więc lekarz nie stwierdził poważnej choroby wykluczającej możliwość zaistnienia ciąży , to zawsze istnieje nadzieja na własne potomstwo.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

Problem niepłodności dotyka coraz większej liczby małżeństw w Polsce. Małżeństwom takim można pomóc poprzez wskazanie na naprotechnologię – nową gałąź nauki współpracującą ściśle z naturalnym cyklem kobiety, respektującą jej rytm płodności i nie niszczący go, a przy tym dający konkretną nadzieję na zdiagnozowanie przyczyny niepłodności i jej wyleczenie. Umożliwia ona małżonkom przekazanie życia w akcie małżeńskim. Szczególnie istotne jest również to,  że naprotechnologia nie wywołuje konfliktu sumienia, gdyż w procesie leczenia korzysta jedynie z godziwych i moralnie dopuszczalnych narzędzi.

 

 

W Archidiecezji Krakowskiej służą pomocą przeszkoleni instruktorzy (8 osób) prowadzący pary niepłodne. Są to:

 

Beata Helizanowicz – Kraków (nr tel. 607 331 933)

Iwona Koprowska – Kraków (nr tel. 600 701 799)

Piotr Michalski – Kraków (nr tel. 889 015 556)

Anna Orkisz – Kraków ( nr tel.  601 053 629)

Izabela Salata – Kraków (nr tel. 503 536 604)

Marta Wierzbicka-Kuczaj – Kraków (nr tel. 664 24 38 29)

 

 

Więcej na temat przyczyn, diagnozy i leczenia niepłodności znajdziecie Państwo na stronach temu poświęconych:

 

www.embrion.pl

www.npr.pl

www.leczenie-nieplodnosci.pl

www.napromedica.pl

Msze święte


Partnerzy:
Mecenas: