ARCHIWUM KURII METROPOLITALNEJ

Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie
będzie nieczynne w dniach
od 3.07. do 2.10.2017 r.
Zapraszamy od wtorku 3.10.2017 r.

BIURO METRYKALNE

Przechowuje kopie ksiąg metrykalnych od roku 1946.

Kopie ksiąg metrykalnych są udostępniane wyłącznie Księżom Proboszczom w celach uzupełnienia.

Godziny urzędowania:

Poniedziałek - piątek: 9.00 - 13.00
(wejście z dziedzińca, za pomnikiem św. Jana Pawła II, po schodach)

KONTYNUACJA KONSERWACJI NAJCENNIEJSZYCH ARCHIWALIÓW ZE ZBIORÓW ARCHIWUM
KURII METROPOLITALNEJ w KRAKOWIE

Zadanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 roku w ramach zadania zakonserwowano 55 tomów rękopiśmiennych, składających się na najstarszy i najważniejszy zbiór archiwaliów przechowywanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej - Akta Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej (1410-1797).

Akta Officialia Archidiecezji Krakowskiej (spisywane w latach 1410-1796) to rękopiśmienne akta sądowe oficjała, czyli osoby stojącej na czele sądu biskupiego. W dawnych wiekach „officialat" spełniał funkcję kancelarii biskupiej. Zajmował się w imieniu biskupa, zarówno sprawami sądowymi, jak i administracyjnymi. Pomagał biskupowi w zarządzaniu diecezją. W tych rękopiśmiennych dokumentach (zszywanych później w kolejne roczniki) zostały uwiecznione bardzo różnorodne sprawy: potwierdzenia stawienia się na rozprawę, ustanowienie pełnomocników stron procesowych, zobowiązania zwrotu pożyczki itp. Tym samym odnajdujemy w tych archiwaliach nazwiska, osoby, nazwy miejscowości, parafii, czy dekanatów, ale także opis sporów, roszczeń, zobowiązań - cały obraz emocji z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Akta Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej (z lat 1466-1797) to inaczej akta czynności biskupów krakowskich. Pojawiły się w kancelarii biskupiej w połowie XV wieku i wyparły dokument. Miejsce dokumentu zajęła księga wpisów. Najpierw nazywano ją metryką, potem zaczęto używać nazwy „akta episcopalia". Powstawały w ten sposób, że najpierw notariusz prowadził brudnopis, zwany także protokołem. Po roku z brudnopisu, czyli protokołu, przepisywano jego treść do czystopisu, czyli indukty. Zanim do tego doszło kanclerz przeglądał protokół i dokonywał selekcji który materiał trafi do czystopisu. Indukty początkowo spisywano na luźnych składkach, dopiero potem łączono w księgę i oprawiano.  Na karcie tytułowej każdej z ksiąg widnieje nazwisko aktualnego biskupa, określenie zawartych w księdze spraw i daty ramowe. Sprawy spisywano w porządku chronologicznym. Były to wydarzenia istotne dla funkcjonowania całej diecezji: erekcje nowych parafii, pozwolenia na budowę, decyzje personalne, cenzura ksiąg, porządek wizytacji biskupich, informacje o przebiegu Synodu Diecezjalnego, ale także sprawy sądowe, które rozpatrywane były bezpośrednio przez biskupa a nie przez oficjała.

Spisywane przez cztery wieki (od początku XV do końca XVIII) Acta Officialia i Episcopalia Archidiecezji Krakowskiej to kompletne „brudnopisy" (protokoły), jak i „czystopisy" (indukty) poszczególnych roczników. W tym kontekście krakowskie Akta to teksty źródłowe fundamentalne dla poznania historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. ​

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konserwacja unikatowych ksiąg z Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej
na Wawelu

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2016 r., w ramach dofinansowywanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadania, konserwacji zostały poddane trzy cenne kodeksy rękopiśmienne znajdujące się w zbiorach Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Są to: Mszał, łac. Missale (AKKK, Ms 7), Rytuał, łac. Rituale sacramentorum (AKKK, Ms 25) i Pasjonał, łac. Passionale, Lamentationes (AKKK, Ms 59).

Wszystkie służyły do sprawowania liturgii w Katedrze Wawelskiej jeszcze w średniowieczu. Gdy zastąpiono je nowymi księgami liturgicznymi, trafiły do Archiwum Kapitulnego, gdzie są przechowywane po dzień dzisiejszy. Każdy z trzech zakonserwowanych w minionym roku rękopisów przez około 500-600 był i nadal pozostaje związany z jednym miejscem użytkowania i przechowywania
- Katedrą i Archiwum na Wawelu.

Mszał łac. Missale (AKKK, Ms 7) - rękopis spisany po łacinie, dużych rozmiarów, ma 372 karty. Pochodzi z 3 ćwierci XV w., był uzupełniany w XVI w. Powstał w kręgu Mistrza Mszału wawelskiego Ms 2. Ufundował go jeden z kanoników z przeznaczeniem dla Katedry na Wawelu. Został spisany teksturą gotycką w 2 kolumnach i ozdobiony kilkudziesięcioma barwnymi, złoconymi miniaturami oraz inicjałami. Na miniaturach znajdują się wyobrażenia Chrystusa, Marii, świętych pańskich oraz sceny z Pisma Świętego. Kodeks ma skórzaną oprawę.

Rytuał łac. Rituale sacramentorum (AKKK, Ms 25) - rękopis spisany po łacinie, niewielkich rozmiarów. Ma 55 kart. Pochodzi z XV w. Zawiera formuły błogosławieństw używanych w czasie liturgii, np. błogosławieństwo wody, obrzęd ostatniego namaszczenia, ceremonię chrztu. Na oprawie znajdowała się karta z inkunabułu (XV-wiecznego druku), która podczas konserwacji została zabezpieczona. Wykonano nową oprawę ze skóry.

Pasjonał łac. Passionale, Lamentationes (AKKK, Ms 59) - rękopis spisany po łacinie, dużych rozmiarów. Ma 67 kart. Pochodzi z XV/XVI w. Zawiera teksty z zapisem nutowym, które były śpiewane podczas Wielkiego Tygodnia. Były to pasje według 4 ewangelistów, lamentacje proroka Jeremiasza i początki lekcji ewangelii. Kodeks jest ozdobiony dwiema barwnymi miniaturami, wyobrażającymi
Ukrzyżowanego Chrystusa i proroka Jeremiasza. Na oprawie znajdowała się karta pergaminowa z zapisem nutowym (pochodząca prawdopodobnie z XV-wiecznego antyfonarza), która podczas konserwacji została zabezpieczona. Wykonano nową oprawę ze skóry.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.