Wkrótce Noc Cracovia Sacra - „Skarby krakowskich klasztorów” | ZAPROSZENIE

Najpiękniejsze świątynie Krakowa i okolic oraz zabytki i klasztorne skarbce, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających będzie można zobaczyć podczas 10. edycji Nocy Cracovia Sacra, która odbędzie się w dniach 14 - 15 sierpnia. Krakowianie i turyści będą mogli poznawać fenomen życia duchowego Krakowa, zwiedzać zabytkowe kościoły, obejrzeć wiele wystaw i wysłuchać koncertów.

Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia są „Skarby krakowskich klasztorów". W programie przewidziano zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków oraz dzieł sztuki także tych, które na co dzień nie są prezentowane zwiedzającym.

Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 19.45 w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tam zaplanowano też koncert inauguracyjny pt. „Jeszcze polska muzyka" w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Górecki Chamber Choir.

Każdej nocy odbywać się będą specjalne wystawy, koncerty, spektakle oraz oprowadzanie po najpiękniejszych świątyniach Krakowa. Krakowianie i turyści będą mieli okazję obejrzeć m.in. rzadkie dokumenty oraz najcenniejsze eksponaty, a także poznać historię krakowskich zakonów.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. bibliotekę i archiwum w klasztorze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, romańską kryptę benedyktynów w Tyńcu. Natomiast w bazylice Bożego Ciała zaplanowano zwiedzanie skarbca klasztornego, muzeum św. Stanisława Kazimierczyka i biblioteki klasztornej. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wiele interesujących wystaw, m.in. dotyczącą klasztornego skarbca w bazylice oo. dominikanów, wystawę pt. „Madonny Papieskie - wspólne bogactwo kulturowe i religijne" w bazylice jezuitów przy ul. Kopernika, a w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wystawę pt. „Listy św. Siostry Faustyny". Z kolei w bazylice ojców paulinów na Skałce odbędzie się wystawa „Maryja, Nasza Matka i Królowa" - w jubileuszowym roku 300- lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

W Sanktuarium św. Jana Bożego turyści będą mogli obejrzeć najcenniejsze obiekty ze zbiorów biblioteki i archiwum, w tym m.in. najstarsze w Polsce i jedne z najstarszych w Europie księgi chorych, księgi ordynacji medycznych i najcenniejsze starodruki.

W trakcie Nocy Cracovia Sacra odbędzie się wiele koncertów, m.in. w kościele ojców kapucynów zaplanowano koncert „Wyśpiewać Boże Miłosierdzie" w wykonaniu m.in. Lidii Jazgar, a w kościele oo. bernardynów koncert muzyki kameralnej. Natomiast w kościele ojców bernardynów uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu pt. „ XVII-wieczna muzyka na uroczystości miejskie" w wykonaniu Capelli Cracoviensis.

Z kolei w kościele św. Kazimierza Królewicza przy ul. Reformackiej odbędzie się spektakl muzyczno-poetycki pt. „Błogosławiona między niewiastami Krakowska Madonna", opowiadający o Madonnach z krakowskich klasztorów w wykonaniu artystów teatru Loch Camelot, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i studentów Akademii Muzycznej.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach dla dzieci „Wczoraj i dziś, czyli co to jest zabytek?" w opactwie oo. benedyktynów w Tyńcu oraz w grze detektywistycznej „Ogrody Charamanusa" w bazylice karmelitów na Piasku.

W klasztorze benedyktynek w Staniątkach będzie można obejrzeć wystawę „Skarby benedyktynek staniąteckich" oraz pokaz gotyckiej więźby dachowej kościoła klasztornego i reliktów pierwotnego wystroju. Opactwo zaprasza też na koncert charytatywny w wykonaniu Pauliny Szostak-Machnicy, Damiana Sowy, Agnieszki Rzeźnik i Karola Zwierniaka. Artyści wystąpią w ramach cyklu koncertów „Przyjaciele dla Opactwa".

Jednym z wydarzeń towarzyszących Nocy Cracovia Sacra jest projekt „Cudowna moc bukietów" organizowany przez Instytut Dziedzictwa, który zaprasza 15 sierpnia do udziału w konkursie na najpiękniejsze bukiety zielne, przygotowywane na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Więcej informacji można znaleźć na stronie instytutdziedzictwa.pl.

Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi klasztorami i kościołami. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na niektóre obowiązują nieodpłatne wejściówki, dostępne w Centrum Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11.

Noc Cracovia Sacra jest częścią cyklu „krakowskie noce", w ramach których odbywa się m.in. Noc Muzeów, Noc Teatrów czy Noc Jazzu. Tradycyjnie odbywa się w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Szczegółowy program znajduje się na stronie krakowskienoce.pl.

Wydarzenie co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób.

led (KAI)/ Kraków