Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski

Uroczystość ta przypada w tym roku w V Niedzielę Wielkanocną. Jej obchód został więc w naszym kalendarzu liturgicznym przeniesiony na poniedziałek, zgodnie z obowiązującymi zasadami. Po wydrukowaniu kalendarza przyszła zgoda Kongregacji na zmianę tego terminu obchodów. Szczegóły w piśmie Kongregacji.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Prot. 368/14

Dla Polski

Na prośbę J. E. Stanisław Gądeckiego, Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, wyrażoną w liście z dnia 23 maja 2014 r., mocą uprawnień udzielonych tej Kongregacji przez papieża Franciszka chętnie zezwalamy, aby uroczystość Najświętszej Maryi Panna Królowej Polski, obchodzona dnia 3 maja, w przyszłym, to znaczy 2015 roku  przypadająca w V niedzielę wielkanocną, była celebrowana w dniu poprzednim, to znaczy 2 maja, w godzinach porannych.

Wyrażamy ponadto zgodę, aby dnia 3 maja, w V niedzielę wielkanocną, w kościołach parafialnych odprawiono jedną mszę ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pozostałe msze tej niedzieli, w tym uroczysta msza wigilijna, podobnie jak Liturgia Godzin, winny być sprawowane z niedzieli.

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,

Dn. 6 listopada 2014 r.