Troska o sumienie kluczem w wychowaniu dzieci i młodzieży

- Chciałbym podziękować wam za trud wychowawczy, bo wasz wysiłek jest przedłużeniem misji zbawczej, jaką pełnił prawie 2000 lat temu na palestyńskiej ziemi nasz Pan - Jezus Chrystus - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w parafii św. Brata Alberta w Krakowie. Eucharystia rozpoczęła święto patronalne Szkoły Podstawowej im. bł. Laury Vicuña.


W swojej homilii metropolita odniósł się do Ewangelii, opisując bezczelne zachowanie uczonych w piśmie, którzy przekręcali sens zbawczej wizji Chrystusa. Zaznaczył, że podobnie dzieje się w dzisiejszym świecie, w którym wypromowane przez media autorytety, przewracają porządek naszego myślenia na temat tego, co jest dobre, a co złe. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy kobieta decyduje się zabić swoje nienarodzone dziecko, jak również wtedy, kiedy ulegamy filozofii gender.

 

 

- Dzisiejszy świat chce nas wprowadzić w szarą strefę, gdzie wszystko jest płynne i dowolne, gdzie nie ma prawdy, a jest postprawda, gdzie każdy może sam decydować, jak żyć i orzekać o tym, co jest dobre, a co złe. Nakłania się ludzi, by stawiali siebie w miejsce Pana Boga.- podsumował hierarcha.


Arcybiskup zwrócił uwagę na fakt, że kluczem do właściwego wychowania dzieci i młodzieży jest trzymanie się Chrystusowej Ewangelii i troska o własne sumienie. Polega ona na tym, aby odważnie iść za jego głosem. Przypomniał również nauczanie Jana Pawła II, który mówił, że wolność człowieka nierozerwalnie związana jest z posłuszeństwem sumieniu.


Metropolita wskazał na postać patronki szkoły - bł. Laury Vicuña, która miała odwagę upominać żyjącą w grzechu własną mamę.
- Mimo, że żyła w odległej od nas ziemi, stała się patronką waszej szkoły. Niech będzie dla was nieustanną inspiracją, która wskazuje, że dla zbawienia, oraz dobrego i szlachetnego życia, trzeba umieć poświęcić wszystko, tworząc tym samym cywilizację miłości, do której wzywa nas św. Jan Paweł II Wielki.

 

Na zakończenie homilii, arcybiskup prosił dzieci i młodzież, aby za sprawą swojej patronki, stawały się bardziej mądre, szlachetne i kochające.

 

Uczniowie odmawiali nowennę w intencji ks. arcybiskupa, a w procesji z darami zanieśli liściki z życzeniami i zapewnieniami o modlitwie. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w szkole, wręczono nagrody p. Dominice Malik, ks. Proboszczowi Wiesławowi Macuda oraz dwóm uczennicom. Metropolita podziękował wychowankom salezjańskiej szkoły za modlitwę w jego intencji i poprosił o kolejną, tym razem za dzieci, które po południu odwiedzi w szpitalu w Prokocimiu.


Błogosławiona Laura Vicuña przyszła na świat pod koniec XIX wieku w Chile. Zafascynowana postacią Dominika Savio, przyjęła za swoje hasło młodego świętego - „lepiej umrzeć niż zgrzeszyć" i prosiła matkę, by odeszła od bogatego mężczyzny, z którym związała się po śmierci męża. Za zgodą spowiednika, postanowiła oddać swoje życie w intencji nawrócenia matki. Jej ofiara została przyjęta. Laura zachorowała, a chwilę przed śmiercią wyjawiła matce swoje postanowienie. Spowodowało to jej nawrócenie i zerwanie z grzechem cudzołóstwa. Jan Paweł II beatyfikował Laurę w 1988 roku.

 

Fotorelacja

 

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

 

 

powrót

Msze święte


Partnerzy:
Mecenas: