Rycerstwo Niepokalanej – relikt przeszłości czy drogowskaz przyszłości?

„Rycerstwo Niepokalanej - relikt przeszłości czy drogowskaz przyszłości?" to temat sesji naukowej, na którą zaprasza Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe. Spotkanie będzie miało miejsce 19 maja 2018 r. w sali bł. Jakuba w klasztorze św. Franciszka w Krakowie.


 

W 2017 roku przeżywaliśmy stulecie powstania Rycerstwa Niepokalanej. Rok ten był przepełniony dziękczynieniem Bogu za dzieło Rycerstwa Niepokalanej oraz okazją do nauki ufności Opatrzności Bożej, jaką mieli św. Maksymilian Maria Kolbe i jego współbracia, którzy 16 października 1917 roku powołując do istnienia Rycerstwo Niepokalanej wiedzieli, że pomimo niesprzyjających okoliczności trzeba głosić Ewangelię. „Duch maryjny", od początku charakteryzujący Rycerstwo, wskazuje, że głoszenie Dobrej Nowiny podobnym jest do matczynej troski o życie. W ten oto sposób Niepokalana stała się wzorem Nowego Człowieka dla wielu „Rycerzy", którzy przez wszystkie lata podejmowali się misji prowadzenia innych ludzi do Jezusa Chrystusa, który jest źródłem i pełnią prawdziwego życia.

 

Święty Maksymilian i jego współpracownicy zawsze odznaczali się wielką gorliwością w swojej pracy, bowiem oczywiste dla nich było, iż ewangelizacja nie jest ograniczona czasem czy przestrzenią. Już sama postawa poszukiwania nowoczesnych środków do głoszenia orędzia ewangelicznego była najwłaściwszą częścią apostolatu. Szerokie i uniwersalne spojrzenie na świat stało się świadectwem, iż w królestwie Bożym jest miejsce dla wszystkich, a świętość została przeznaczona dla każdego.

 

Pomimo upływających lat i zmieniających się nurtów społecznych, rycerskie spojrzenie na ewangelizację nie straciło na ważności. Śmiało można powiedzieć, że idea Rycerstwa Niepokalanej wyznaczyła sposób, w jaki dzisiaj rozumiemy Nową Ewangelizację.

 

Toteż powstające w ramach Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe, chcąc zaczerpnąć z wzorcowego wewnętrznego dynamizmu Rycerstwa Niepokalanej, chciałoby zainaugurować swoją działalność, organizując sympozjum pt. „Rycerstwo Niepokalanej - relikt przeszłości czy drogowskaz przyszłości?".

 

Będzie to okazja do odczytania znaków czasu i przeprowadzenia dyskusji, a tym samym do podzielenia się doświadczeniem. Dlatego jako Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić na to wydarzenie. Będzie miało ono miejsce 19 maja 2018 roku, w sali bł. Jakuba w klasztorze św. Franciszka w Krakowie. Zaproszenie kierujemy w sposób szczególny do Wspólnoty Franciszkańskiej oraz koła Rycerstwa Niepokalanej przy Waszym klasztorze. Szczegółowe informacje na plakacie. Do zobaczenia!

 

 

Z franciszkańskim pozdrowieniem

 

o. dr Łukasz Samiec OFMConv

prezes FTN

Lubomierz, 19 kwietnia 2018 r.

 

 

 

Źródło: franciszkanie.pl

 

1
powrót

Msze święte


Partnerzy:
Mecenas: