Razem możemy budować dobrą przyszłość

O tym, jak posługa kolejarzy jest ważna dla Polski i Kościoła w Polsce mówił metropolita krakowski na spotkaniu opłatkowym z przedstawicielami kolei.

Kolejarze obecni na spotkaniu życzyli abp. Markowi Jędraszewskiemu wielu łask Bożych i zapewniali o modlitwie za niego. Dziękowali też za jego duszpasterską opiekę. „Pragniemy podziękować za to, że ks. arcybiskup jest z nami w różnych sytuacjach. Przypomnę chociażby ogólnopolską pielgrzymkę kolejarzy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To twoje słowa arcybiskupie nas umacniają i uczą" - mówili kolejarze.

Słowa „Znać Chrystusa" pochodzą z herbu metropolity krakowskiego. „Ty uczysz nas właśnie na takich spotkaniach jak poznawać Chrystusa i uczysz prawdziwej solidarności i pokornej służby" - dodali przedstawiciele kolei.

Przekazali też arcybiskupowi drobne upominki, wśród których były m.in. ręcznie wykonana lokomotywa, czy figurka św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. „Ona taka była - skromna, ale silna swoimi zasadami i mocna w wierze. Tej wiary kolejarze od swojej patronki się uczą. Życzymy wszelkich łask Bożych, dużo sił i byśmy przeżyli więcej takich pięknych spotkań" - mówili.

Życzyli też, by Jezus Chrystus błogosławił nieustannie metropolicie, Duch Święty napełniał go swoimi darami, Matka Najświętsza okrywała płaszczem swej opieki, a św. Jan Paweł II nieustannie orędował w niebie za nim.

Abp Marek Jędraszewski mówił natomiast o wielkiej sympatii, jaką od zawsze darzył polską kolej. „Z państwa posługą łączy się wielka modlitwa i pobożność. Nie bez powodu patronuje państwu święta męczennica, dziewica Katarzyna Aleksandryjska, która przy wszystkich swoich niezwykłych zaletach była osobą bardzo mądrą. Dlatego jest też patronką filozofów".

Arcybiskup również w czasie swojej posługi w Łodzi spotykał się z rodziną kolejarską. „Odkryłem wtedy jeszcze jeden ważny wymiar pracy kolejarskiej - patriotyzm. Bo była grupa kolejarzy, którzy walczyli o Polskę w podziemiu w czasach II wojny światowej. Potem zostali pojmani i zamordowani przez hitlerowców. To też mówi o szczególnej służbie kolejarzy dla Rzeczpospolitej".

Chęć służby i wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi, jest wpisana w etos kolejarski. „W odniesieniu do mojej osoby przybrała ona szczególny wymiar. Niecały rok temu, kiedy był ingres do katedry na Wawelu przyjechał cały pociąg wiernych z Łodzi. To była inicjatywa kolejarzy. Mówię o tym, bo chcę pokazać także jak państwa praca, państwa wrażliwość, ogromne zasługi dla Polski i to, co państwo wnosili do ducha narodu budziło i wciąż musi budzić wielki szacunek i wdzięczność".

Metropolita krakowski podziękował również duszpasterzowi kolejarzy za to, że jest niejako „Aniołem Stróżem" dla pracowników kolei. „Dzięki jego zapałowi duszpasterskiemu jest tyle okazji, by Panu Bogu dziękować za to dobro, które jest i które się mnoży w różnych wymiarach rozwoju infrastruktury. Dziękuję także za to, co każe nam myśleć z wielką nadzieją o przyszłości polskich kolei, które stają się niezwykle ważnym przewoźnikiem w strukturach Polski, a także Europy i świata. To sprawia, że możemy się czuć bezpieczni".

Arcybiskup życzył też kolejarzom, aby dzięki otwarciu się na siebie nawzajem i na innych, którym służą, otwierali się na Pana Boga.
„Proszę ciągle trwać w tej służbie Polsce i w tym ciągłym otwieraniu się na Bożą mądrość za przyczyną św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Proszę często się spotykać i przychodzić tutaj, jeśli będą ku temu okazje. Wszystko dlatego, że we wspólnocie z państwem możemy budować dobrą przyszłość naszej ojczyzny i Kościoła w niej".

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska