Przyszłość – jakie powinna mieć znaczenie?

Publikujemy środowe rozważania w ramach wielkopostnych rekolekcji internetowych "Log in Love - Zaloguj się do wspólnoty!", opracowane przez Młodzież Dekanatu Niedzica Archidiecezji Krakowskiej.

 

 


 

Temat:


Przyszłość - jakie powinna mieć znaczenie?


Myśl przewodnia:


Tylko Ja znam plany, które mam względem was - wyrocznia PANA - plany pomyślności, a nie nieszczęścia, aby spełnić wasze nadzieje na przyszłość

(Jr 29,11)

 

Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro
(św. Jan Paweł II)


Rozważanie:


Przyszłość okiem Księdza


Dzisiejsze rozważanie warto zacząć od pytania: co to jest przyszłość? Po chwili każdy z nas odpowiedziałby mniej więcej tak: przyszłość, jest tym wszystkim, co ma dopiero nastąpić, czego jeszcze nie było.

 

Bardzo często słuchając wypowiedzi ludzi, oglądając telewizję czy przeglądając Internet dochodzi do nas komunikat: zrób coś teraz, już; nie przejmuj się tym, co będzie; nie zastanawiaj się nad konsekwencjami; ważne, abyś poczuł się dobrze tu i teraz.

 

Bóg ma zupełnie inny plan wobec nas. Jak pisał prorok Jeremiasz: plan pomyślności, aby spełnić nadzieje na przyszłość. Prorok wypowiada te słowa do Izraelitów wygnanych z Ziemi Świętej, przypominając im, że Bóg niedługo sprawi, że powrócą do ojczyzny, do Ziemi Obiecanej ich przodkom.

 

Zastanawiając się nad tematem przyszłości, pomyśl o niej, jak o powrocie do domu Ojca, jak o powrocie do Nieba, jak o powrocie do kochającego Boga. Bóg udzieli Ci wszelkiej pomyślności. Ważne jest, abyś dobrał odpowiednie środki: modlitwę, spowiedź, Eucharystię, lekturę Pisma Świętego, a także rozwój swojej osoby - nauka, zainteresowania, poznanie otaczającego świata.'

 

Trudności i niepowodzenia zawsze przychodzą. Wtedy warto pamiętać, że Bóg ma otwarte ramiona i nikomu nie będzie robił wyrzutów. On po prostu bardzo czeka na spotkanie z Tobą. I to jest nasza przyszłość.

 

Przyszłość zdaniem Młodzieży

 

Każdy mijający dzień zbliża nas do przyszłości. Przyszłość wydaje się być odległa jednak o niej myślimy. Zastanawiamy się co nas czeka, jacy będziemy za parę lat. O przyszłości można powiedzieć, że każdy z nas marzy, by życie było spokojne, byśmy mieli zdrowie, ukończone studia, dobrą pracę, itp. To, co teraz robimy znajdzie odbicie w przyszłości. Tak więc, jak się postaramy teraz, tak będzie wyglądała nasza przyszłość. Ucząc się dzisiaj mamy cel: jakimi ludźmi będziemy w przyszłości. Ważne jest też zdanie: każda podjęta teraz decyzja zaważy o przyszłości. Zatem nie należy marnować teraz życia. Od tego, co teraz wybierzesz zależy przyszłość. Należy zastanowić się, aby tak wykorzystać dany przez Boga czas, by w przyszłości spojrzawszy wstecz, nie żałować zmarnowanej szansy. Ktoś kiedyś powiedział: kto chce szuka sposobów, kto nie chce szuka powodów.

 

W dzisiejszym świecie, gdzie z dnia na dzień technika się rozwija i każda dziedzina życia, można by odnieść wrażenie, że przyszłość jest łatwa i prosta. Lecz nie zapominajmy, że czyhają na nas różne niebezpieczeństwa. Myślenie o przyszłości jest niezbędne, aby nadać naszemu życiu odpowiedni kierunek.


Zastanów się:


Czy w moich planach na przyszłość jest miejsce dla Pana Boga? Czy wyobrażając sobie swoje życie za kilka lat, widzę w nim swoją wiarę? Czy moja przyszłość jest tylko myśleniem o tym jak rozwinę swoje zdolności, umiejętności? Czy jest także rozważaniem o tym, jak zmienię swoją relację do Boga?


Modlitwa:


Jako modlitwę w dniu dzisiejszym proponujemy słowa pięknej piosenki, dobrze wyrażającej sens przyszłość.

 

Panie, proszę, spraw,
Aby życie mi nie było obojętne.
Abym zawsze kochał to co piękne,
Pozostawił ciepły ślad na czyjejś ręce...

 

 

Opracowanie: Młodzież Dekanatu Niedzica Archidiecezji Krakowskiej

 

powrót

Msze święte


Partnerzy:
Mecenas: