Pokaz filmu dokumentalnego ,,Prorok nie umiera' o ks.Franciszku Blachnickim

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza,na pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Adama Kraśnickiego pt. „PROROK NIE UMIERA - ks. Franciszek Blachnicki".Pokaz odbędzie się 22 lutego 2017r. o godz. 18.00, w „Przystanku Historia"  w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8.

Film dokumentalny prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego - twórcę „Ruchu Światło - Życie" - ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Dziś - kapłan ten reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa jest kandydatem na ołtarze.  Dowodem tego jest aktualnie zaawansowany proces beatyfikacyjny Ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.

Prezentowany film będzie próbą przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego - postrzeganego także jako prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce  i w świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie Papieża Franciszka. Drugą warstwą tego filmu będzie prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu - w  lat stalinizmu i w czasie  intensywnej walki z Kościołem w Polsce - zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech - w Carlsbergu.

Realizatorzy filmu w filmie zaprezentują opinie i osobiste refleksje osób mających okazję bezpośrednio współpracować z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia - zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie swoich wypowiedzi udzielą między innymi : kard. abp Stanisław Dziwisz , abp Wiktor Skworc  dr Adam Wodarczyk - postulator procesu beatyfikacyjnego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu - ks. dr Henryk Bolczyk. Organizatorzy spotkania informują, że wstęp na projekcje filmową jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

KK