Pogrzeb śp. ks. Wojciecha Bryi

We wtorek 10 października odbył się pogrzeb śp. ks. Wojciecha Bryi. Mszy św. pogrzebowej w kościele MB Różańcowej w Chrzanowie przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Na samym początku ceremonii metropolita krakowski przypomniał krótko życiorys zmarłego kapłana. Homilię wygłosił z kolei ks. Stanisław Bąk, rocznikowy kolega zmarłego. Wspominał podczas niej m.in. święcenia kapłańskie w 1968 roku oraz wybór kard. Wojtyły na papieża.

- Niezwykły charyzmat świętości Jana Pawła II, jego gorliwości apostolskiej i otwarcia na drugiego człowieka przyczyniały się do większej aktywności pasterskiej kapłanów. Ks. Wojciech odznaczał się wielką fascynacją i niekłamanym pietyzmem Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. W sposób wymowny czerpał wzór ze św. Jana Pawła II - mówił ks. Bąk.

Dodał, że wielką rolę odegrało w życiu zmarłego Boże miłosierdzie. On sam zapatrzony był w postać Jezusa. Wiele razy modlił się przed figurą Chrystusa, znajdującą się w kaplicy krakowskiego seminarium. Jak zauważył ks. Bąk, po święceniach ks. Wojciech z radością kapłańską rozpoczął swoją pracę duszpasterską, aż w końcu dotarł do ziemi chrzanowskiej, gdzie pozostał już do końca życia.

Przypomniał też, że czasy, w których ks. Bryja prowadził budowę kościoła w Chrzanowie, nie były łatwe, lecz mimo to w Polsce powstawało wtedy wiele kościołów. - Troska o Dom Boży wymagała mocnych nerwów, ale ks. Wojciech był gigantem ducha. Niejeden raz poświęcił swój urlop kapłański, aby tu być i doglądać budowy - zauważył.

Zaznaczył, że świątynia była dla kapłana bardzo ważna, jednak znacznie bardziej troszczył się o zbawienie wiernych. Dodał, że pogrzeb każdego kapłana jest wielkim wołaniem o kolejne powołania kapłańskie. Zauważył też, że życie ks. Wojciecha było wpisane w tajemnice Różańca św. - Gdy był młody, jego życie wpisane było w tajemnice radosne i światła. Ostatnie lata - choroba, cierpienie i niemoc wpisują się w tajemnice bolesne - tłumaczył.

Po Mszy św. pogrzebowej parafianie, znajomi i bliscy wspominali ks. Wojciecha, jako człowieka serdecznego i bardzo zaangażowanego w życie parafii. Mówili również o jego dobrym sercu, otwartym na każdego. Kilka słów powiedziała również siostrzenica ks. Bryi. Podziękowała m.in. parafianom i kapłanom, którzy przez lata wspierali ks. Wojciecha modlitwą i swoją obecnością. - Pamiętajcie, że to wy byliście dla niego wszystkim. Kochał nas, rodzinę, ale najgłębiej w swoim sercu nosił was - zapewniała.

Z kolei ks. Grzegorz Pieróg, proboszcz parafii M. B. Różańcowej w Chrzanowie przekonywał, że choć starania ks. Bryi o powstanie kościoła były wielkie, to znacznie ważniejszy był jego trud włożony w zjednoczenie wiernych wokół Chrystusa i potrzeb drugiego człowieka. - Dzisiaj, jako obecny proboszcz mogę zaświadczyć, że nasi parafianie zdali egzamin z realizacji przykazania miłości. Niech to, jak wpisałeś się w ludzkie serca przemawia w twoim imieniu przed Bogiem - mówił.

Ks. Wojciech Bryja urodził się 1 stycznia 1945 roku w Waksmundzie k. Nowego Targu. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 kwietnia 1968 roku w katedrze wawelskiej z rąk abp. Karola Wojtyły. Następnie był wikariuszem w Rajczy, Płazie i parafii św. Mikołaja w Chrzanowie.

28 czerwca 1984 roku kard. Franciszek Macharski zlecił mu zorganizowanie ośrodka duszpasterskiego i budowę nowego kościoła w Chrzanowie na osiedlu „Północ". W 1986 roku po utworzeniu parafii pw. Matki Bożej Różańcowej został jej pierwszym proboszczem. Z powodu choroby 1 lipca 2012 roku zrezygnował z tej funkcji i do śmierci pozostał tam jako rezydent. Zmarł w szpitalu w Chrzanowie 4 października 2017 roku.

Kapłan był wielokrotnie odznaczany. W 1985 roku trzymał odznaczenie Expositorio Canonicali, w 1991 roku - Rochetto et Mantolleto, a w 2006 roku nadano mu tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości. Uhonorowano go również Złotym Medalem Pontyfikatu Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Z kolei Miasto i Gmina Chrzanów odznaczyła go medalem „Za zasługi dla Rozwoju Miasta i Ziemi Chrzanowskiej" oraz tytułem „Honorowego obywatela Miasta Chrzanowa".

Paulina Smoroń | Archidiecezja Krakowska

Fot. J. Adamik, K.Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska