Ogólnopolska konferencja naukowa - Kraków, 15 czerwca 2018 r.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową Człowiek - rodzina - komunizm. 50. rocznica ogłoszenia encykliki »Humanae vitae«, w kontekście relacji państwo - Kościół w komunistycznej Polsce. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2018 r., w godz. 9-15:30, w Sali Włoskiej klasztoru franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych w Krakowie.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli metropolita krakowski Jego Ekscelencja ks. abp Marek Jędraszewski, a także prezes IPN dr Jarosław Szarek. Tematyka konferencji obejmuje m.in. spór państwa i Kościoła o obronę życia, małżeństwa i rodziny zarówno przed, jak i po ogłoszeniu Humanae vitae, stosunek władz komunistycznych do encykliki oraz wkład środowiska skupionego wokół kard. Karola Wojtyły w przygotowanie papieskiego dokumentu.

Prelegentami będą naukowcy zajmujący się tymi zagadnieniami z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Akademii Ignatianum w Krakowie. Zaplanowano także panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk walczących w okresie PRL o obronę życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

Godz. 9-9:20 - otwarcie konferencji

KONTEKST

Godz. 9:20-10:30

• ks. dr Wojciech Kućko (UKSW): Czym była rewolucja 1968 roku? Kontekst historyczny i polityczny przygotowania oraz recepcji encykliki