Nowenna ku czci św. Stanisława BM | ZAPROSZENIE

List biskupa Jana Zająca do Kapłanów z okazji zbliżających się uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i naszej Archidiecezji.

Czcigodni Bracia Kapłani,

Zbliżają się coroczne uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W ramach przygotowania, w katedrze wawelskiej, przy grobie św. Stanisława, odprawiana będzie tradycyjna Nowenna.
Św. Jan Paweł II napisał o św. Stanisławie: „Jako Biskup i Pasterz głosił naszym praojcom wiarę w Boga, zaszczepiał w nich zbawczą moc Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa przez Chrzest święty, Bierzmowanie, Pokutę i Eucharystię. Uczył ładu moralnego
w rodzinie opartej na sakramentalnym małżeństwie. Uczył ładu moralnego w Państwie, przypominając nawet królowi, że w swym postępowaniu musi się liczyć z niezmiennym Prawem Boga samego. Bronił wolności, która jest podstawowym prawem każdego człowieka i którego bez przyczyny żadna władza nie może nikomu odbierać bez pogwałcenia porządku ustanowionego przez samego Boga. U początku naszych dziejów Bóg, Ojciec ludów i narodów, ukazał nam przez tego świętego Patrona, że ład moralny, poszanowanie Bożego Prawa oraz słusznych praw każdego człowieka, jest podstawowym warunkiem bytu i rozwoju każdego społeczeństwa" . (List z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława Biskupa).

Przypominając o przeżywaniu Nowenny do św. Stanisława BM w królewskiej katedrze, zwracam się do Księży Proboszczów z prośbą, aby Nowenna ta była odprawiana także w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej (tekst nowenny znajduje się w „Podręczniku Służby Bożej Archidiecezji Krakowskiej", Kraków 2003, s. 297-301). Zazwyczaj jest ona łączona z nabożeństwem majowym. Niech dni poprzedzające Uroczystość św. Stanisława BM, przeżywane zarówno przy Jego relikwiach na Wawelu, jak i w każdej wspólnocie parafialnej, staną się dniami duchowej jedności całego krakowskiego Kościoła trwającego na modlitwie.

W bieżącym roku do udziału w Nowennie na Wawelu, w wyznaczonym terminie, zostali zaproszeni duszpasterze i wierni z parafii i dekanatów, które w ubiegłym roku (2016) przeżywały wizytacje biskupie. Tymi dekanatami są: Dobczyce, Sucha Beskidzka, Krzeszowice, Mogilany i Zator.

Pielgrzymka do grobu Świętego Patrona winna być dla tych wspólnot sposobem umocnienia więzi łączącej każdą parafię z biskupem i z katedrą. Do udziału w Nowennie zostały także zaproszone siostry zakonne, klerycy seminariów duchownych, wierni parafii
krakowskich, oraz te parafie naszej Archidiecezji, którym bezpośrednio patronuje św. Stanisław ze Szczepanowa.

Na owocne przeżywanie radości paschalnej i trud pielgrzymowania do grobu św. Stanisława w katedrze wawelskiej, z serca Wam błogosławię.

bp Jan Zając