Nowa publikacja o historii Kościoła w Polsce

- To zaproszenie do myślenia o Polsce, poznawania jej przeszłości po to, by zrozumieć jej teraźniejszość oraz bardzo odpowiedzialnie i mądrze budować jej przyszłość - mówił o nowej publikacji autorstwa ks. prof. dra hab. Jana Szczepaniaka pt. „Mała ilustrowana Historia Kościoła Katolickiego w Polsce" abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski objął honorowym patronatem nową pozycję Wydawnictwa Świętego Stanisława pt. „Mała ilustrowana Historia Kościoła Katolickiego w Polsce". Publikacja ta zostaje wydana właśnie w tym czasie, by, jak podkreślił ks. Zygmunt Kosowski dyrektor wydawnictwa, stać się wkładem w tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dedykowana jest zarówno do młodych, jak i starszych czytelników.

Arcybiskup Jędraszewski, nawiązując do słów Jana Pawła II, tłumaczył, że dzieje Polski są ze sobą powiązane na trzech płaszczyznach: jako dzieje chrześcijaństwa w Polsce, dzieje narodu polskiego i dzieje polskiej państwowości.

- I stąd nie możemy się dziwić także temu, że kiedy bierzemy do ręki ten wspaniały merytorycznie i bardzo pięknie wydany egzemplarz „Historii Kościoła Katolickiego w Polsce", to dotykamy jednocześnie nie tylko historii instytucji Kościoła w Polsce, ale dziejów polskiego narodu i polskiego państwa od początku, aż po dzień dzisiejszy - mówił metropolita.

Dodał także, że te trzy elementy tak mocno związały się ze sobą i tak bardzo wpłynęły na naszą historię, że Polska niezwykle różni się w swoich dziejach od innych narodów europejskich.

- I jestem głęboko przekonany, że ta pięknie wydana pozycja ks. prof. Jana Szczepaniaka, to (...) zaproszenie do myślenia o Polsce, poznawania jej przeszłości po to, by zrozumieć jej teraźniejszość oraz bardzo odpowiedzialnie i mądrze budować jej przyszłość - mówił metropolita.

Ks. prof. Jan Szczepaniak, odpowiadając na pytanie dlaczego warto pisać o historii Kościoła katolickiego w Polsce, podkreślił m.in., że znajomość historii pozwala rozumieć teraźniejszość.

- Trzeba nam patrzeć na historię poprzednich pokoleń, aby poznać bogactwo dziedzictwa tych, którzy przed nami żyli, tworzyli i zostawili przepiękną spuściznę, z której my korzystamy. Trzeba nam także mówić o historii, aby szukać w przeszłości czegoś, co będzie elementem wspólnym, tworzącym wspólnotę.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska