Ludźmierz: abp Marek Jędraszewski poświęci kaplicę św. Jana Pawła II

Podczas głównych uroczystości odpustowych Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu, 15 sierpnia, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęci kaplicę św. Jana Pawła II, która znajduje się pod odrestaurowanym ołtarzem polowym. Przy nim w 1997 r. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat. W tym roku mija 20 lat od tego wydarzenia.

- Odpust będziemy świętować szczególnie. Po raz pierwszy zagości u nas nowy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który poświęci kaplicę św. Jana Pawła II, przygotowaną pod ołtarzem polowym. Wszystkich serdecznie zapraszamy na uroczystości do Królowej Polski. To dla nas szczególny czas - mówi ks. Jerzy Filek, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium.

Duchowny dodaje, że cały czas w Ludźmierzu trwają przygotowania do uroczystości odpustowych. - Jak zawsze będziemy czekać na pielgrzymów. Górale pozostawią otwarte bramy przed swoimi domami. Będzie można skorzystać z dodatkowych miejsc parkingowych - dodaje ks. Filek.

Główną sumę odpustową abp Marek Jędraszewski odprawi o godz. 11. 30 przy ołtarzu polowym w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym.

W programie ludźmierskiego odpustu nie zabraknie tradycyjnej Pasterki Maryjnej, którą o północy z 14 na 15 sierpnia odprawi bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przed Eucharystią zostanie rozstrzygnięty XXV Konkurs Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Górale i pielgrzymi będą mogli wziąć udział w duchowym przygotowaniu do uroczystości, które poprowadzi dominikanin o. Maciej Chanaka OP. Początek już 12 sierpnia. Z kolei 13 sierpnia zaplanowano koncert maryjny "Proś za nas". 14 sierpnia będzie dniem spowiedzi świętej.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, to od setek lat drugi po Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodek pątniczy w Archidiecezji Krakowskiej. Kościół i parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu są najstarszymi na Podhalu.

jg (KAI)/ Ludźmierz

Fot. Episkopat.pl