Krakowianie pamiętają o 90. rocznicy urodzin kard. Macharskiego

Msze św. w intencji zmarłego w sierpniu kard. Franciszka Macharskiego oraz koncert dedykowany pamięci wielkiego czciciela Bożego Miłosierdzia - w ten sposób Kraków uczci urodziny swojego wieloletniego metropolity. Gdyby żył, kard. Macharski w sobotę skończyłby 90 lat.

W Sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo, gdzie kard. Franciszek Macharski mieszkał po przejściu na emeryturę, Msza święta zostanie odprawiona w dniu jego urodzin o godz. 6.30. W intencji kardynała modlić się będą m.in. siostry albertynki, które opiekowały się nim w ostatnich latach życia. O tej samej godzonie rozpocznie się Eucharystia w Katedrze na Wawelu, gdzie kard. Macharski jest pochowanyO godz. 18.00 w akademickiej kolegiacie św. Anny rozpocznie się Msza świeta, w której będą uczestniczyć absolwenci Państwowej Szkoły Ćwiczeń i Pedagogiki, do której jako chłopiec uczęszczał przed wojną Franciszek Macharski.

W hołdzie kardynałowi w piątek 19 maja o godz. 19.30 i w sobotę 20 maja o godz. 18.00 Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą niemieckiego dyrygenta Marcusa Boscha wykonają dzieła symfoniczne dwóch wielkich kompozytorów - Josepha Haydna oraz Ralpha Vaughana Williamsa.

Jak wspomina wieloletni dyrektor programowy Filharmonii Krakowskiej Jacek Berwaldt, kard. Macharski „na koncerty filharmoniczne przybywał wmieszany w tłum zdążającej publiczności, witał się z napotkanymi pracownikami obsługi, a za garderobę służyła mu portiernia. Bywał w prostej księżowskiej sutannie lub w skromnym garniturze z koloratką. Zawsze z nieodłącznym posłudze biskupa pektorałem. (...) W loży, w przerwie koncertów odwiedzało ks. kardynała grono przyjaciół. Jego obecność elektryzowała publiczność". Ostatnia wizyta kard. Macharskiego w Filharmonii Krakowskiej odbyła się 7 lutego 2015 roku podczas koncertu z okazji 70-lecia jej istnienia.

Program koncertów otwiera Symfonia e-moll zwana Żałobną Josepha Haydna. Haydn napisał tę symfonię niemal czterdzieści lat przed śmiercią, nosi ona zaledwie 44 numer w dorobku autora 104 symfonii, a mimo to właśnie fragment tego dzieła wyznaczony został przez kompozytora do wykonania na jego własnym pogrzebie. W drugiej części wieczorów po raz pierwszy w historii Filharmonii w Krakowie wykonana zostanie I Symfonia zwana Morską Ralpha Vaughana Williamsa. W krakowskim wykonaniu, oprócz Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej poprowadzonych przez Marcusa Boscha udział wezmą także soliści: Agnieszka Tomaszewska - sopran oraz Stanisław Kierner - baryton.

md (KAI) / Kraków

Fot. T. Warczak