Komentarz abp Marka Jędraszewskiego z 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

- Naród polski ostał się właśnie dlatego, że był z nim bardzo blisko Kościół Katolicki. W rolę Kościoła wpisało się utrwalenie tożsamości polskiego narodu - powiedział Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski, poproszony o krótki komentarz dotyczący przebiegu obrad.

Dodał, że fakt ten znajduje swoje odzwierciedlenie w losach męczenników - biskupów i kapłanów, którzy biorąc udział w powstaniach, dawali narodowi nadzieję i kształtowali jego tożsamość.

Zapewnił, że przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie przebiegają sprawnie i młodzi Polacy powinni być najliczniejszą europejską grupą pielgrzymów.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące pięciu lat pontyfikatu papieża Franciszka, powiedział:
- Wszyscy jesteśmy uderzeni jego otwartością i wrażliwością na biedę ludzką. Ciągłe apele Ojca św. Franciszka, by wychodzić na peryferie, szukać zaginionych owiec, przytulać do siebie i prowadzić do Chrystusa są wielkim znamieniem tego pontyfikatu.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Joanna Lipka | BPKEP