Kolędowali dla Polaków na Kresach

Niezwykły koncert kolęd w krakowskiej bazylice oo. jezuitów wsparł we wtorek kończącą się akcję „Rodacy-Bohaterom".


W ramach wydarzenia na paczki przygotowywane dla Polaków na Kresach zgromadzono ponad 2500 zł.
Wsparcie kierowane jest do tych, którzy kiedyś walczyli o wolność Polski oraz dziś opiekują się miejscami pamięci na terenach obecnie znajdującymi się poza jej granicami. „Ten koncert to zwieńczenie naszej inicjatywy. Dotychczas udało nam się przygotować ponad 100 paczek, z czego 70 trafiło już do naszych rodaków za granicą" - powiedział Tomasz Konturek, koordynator akcji w Małopolsce. Dodał, że wszystkie dary powinny dotrzeć do adresatów do końca stycznia.


Inicjatywę już po raz 10. koordynują studenci Akademii Ignatianum. „W Krakowie i Małopolsce kolejny raz zawiązała się nowa rodzina, której na sercu leży los Polaków mieszkających na terenach byłej Rzeczpospolitej. To ludzie, których połączyła szczodrość serca i chęć pomocy naszym Bohaterom, byłym żołnierzom Armii Krajowej, ich rodzinom i Polakom mieszkającym na Kresach" - podkreślono podczas kolędowania.


Główną gwiazdą koncertu była Beata Rybotycka, której towarzyszyli Zbigniew Suchta, Paulina Kopeć, Dagmara Moskwa oraz Zbigniew Moska - krakowscy studenci pod kierunkiem Konrada Mastyło. Artystów wspomogła także schola dziecięca z parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach. W ramach koncertu zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie usłyszeli m.in. „Gore gwiazdka Jezusowi", „Have Yourself a Marry Little Christmas", „Zacni gospodarze" czy „Kolędę warszawską".


Przybyli na wtorkowy koncert kolęd stwierdzili, że wspólne kolędowanie to bardzo dobry pomysł, by akcję rozpowszechnić wśród szerszego grona odbiorców. "Dla mnie osobiście to inicjatywa, którą trzeba poprzeć. Jej odbiorcą są osoby, które kiedyś walczyły za Polskę, np. w Armii Krajowej, a teraz mieszkając poza granicami Polski są w potrzebie i często żyją w biedzie" - powiedziała pani Anna.


Jak zaznaczyli studenci zaangażowani w inicjatywę, koncert zorganizowano nie tylko dla kwesty. „Ci, których obdarowujemy najbardziej cieszą się z kartek świątecznych z życzeniami, które są w paczkach. Chcemy zatem ten koncert także nagrać i przekazać im razem z darami, które zbieramy - jako symbol pamięci o nich w sercach rodaków w Polsce" - powiedziała Justyna Kulczycka.


Do akcji „Rodacy-Bohaterom" można dołączyć do 13 stycznia. Dary (artykuły chemii gospodarczej i żywność o przedłużonej dacie ważności) można przynosić do gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, szatnia w podziemiach) jeszcze dziś, w czwartek oraz piątek w godz. 8.00-19.00. Inicjatywę można także wesprzeć poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen nr: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308.


W ubiegłym roku w ramach inicjatywy przygotowano dla Polaków na Kresach blisko 400 paczek z 5 ton rzeczy przyniesionych przez darczyńców. Szczegółowe informacje o akcji można uzyskać pod adresem e-mail: rodacy.bohaterom@ignatianum.edu.pl i pod numerem telefonu 785 042 119.

 

Fra3.pl

powrót

Msze święte


Partnerzy:
Mecenas: