Kłamstwo jest zabójcze - konferencja ks. prof. Jana Szczepaniaka

Podczas dialogowanej konferencji pielgrzymkowej ks. prof. Jan Szczepaniak wraz z ks. Adamem Podbierą poruszyli zagadnienie prawdy i kłamstwa.

Ks. prof. Szczepaniak zwrócił uwagę na fakt zacierania i rozmywania znaczenia pojęć i słów, które w naszym kraju trwa już od lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku.
- Kłamstwo doprowadziło do takiej sytuacji, że każde z ważnych, fundamentalnych pojęć, które ma opisać rzeczywistość społeczną, polityczną, religijną, rzeczywistość ludzkiego życia, ludzkiego myślenia, ludzkiej duszy dla różnych ludzi może znaczyć coś innego. Ten zabieg jest świadomy - mówił.

W dalszych słowach kapłani podkreślili, że ojcem kłamstwa jest diabeł, a samo kłamstwo - zabójcze. Ksiądz profesor tłumaczył, że kłamstwo owszem, dotyczy spraw świata, w którym żyjemy, ale także spraw ducha, spraw wiary i spraw Kościoła, a o tym często zapominamy.

- Tylko ten, kto zna prawdę jest w stanie odkryć kłamstwo. Ten, kto zna prawdę nie oszuka. (...) Kiedy nie szukamy prawdy stajemy się bezbronni wobec kłamstwa - mówił.

Ks. Szczepaniak zaznaczył także, że głównym powodem, dla którego nie poznajemy prawdy jest lenistwo zarówno na poziomi ducha jak i na poziomie umysłu.
- Trzeba sobie zdawać sprawę, że my rzeczywistość poznajemy i na poziomie ducha i na poziomie umysłu. (...) Ani jedno z nich nie może szwankować. Bo bez poznania Boga tak naprawdę nie pozna się ani siebie ani świata, ponieważ prawda o nas i o tym świecie jest w Bogu. Kłamstwo w sprawach ducha i w sprawach Bożych rodzi kłamstwo wobec samego siebie i wobec świata. Jeśli oprzemy się na kłamstwie, błędnie będziemy rozpoznawać czym jest świat i kim jestem ja - tłumaczył.

Kapłani wskazali, że trwanie przy Panu Jezusie broni nas od utraty prawdy. Dlatego nie można ani na chwilę odejść od Tego, który jest Prawdą.
- Jeśli odejdę od Pana Jezusa, wtedy zostanie zarażone moje poznanie rzeczywistości. I wtedy nie ma co się dziwić, że w sercu człowieka będzie ciemność i podpisze się pod każdą głupotą i przyjmie każde kłamstwo - mówił ks. Szczepaniak. Podkreślał także, że do prawdy dochodzi się etapami, przez całe życie dojrzewa się do niej. Będąc z Panem Jezusem jesteśmy krok po kroku doprowadzani do całej prawdy..

Następnie kapłani, odwołując się do znanego powiedzenia: „prawda sama się obroni"podkreślili, że jest ono nieprawdziwe. Prawda sama się nie obroni. To my mamy dawać świadectwo prawdzie i naśladować w tym Chrystusa. Ks. Podbiera tłumaczył, że nie zawsze trzeba wykrzyczeć prawdę, czasem wystarczy powiedzieć, że ma się inne doświadczenie, że się nie zgadza i tyle. Tylko tyle i aż tyle. Ks. Szczepaniak dodał, że będąc blisko Pana Jezusa, będziemy wiedzieli, kiedy w rozmowie ktoś zaczyna temat, by wykpić i nie należy wdawać się w dyskusje z takimi osobami, a kiedy dlatego, że naprawdę chce rozmawiać, chce słuchać. Nigdy jednak nie może być tak, iż przez strach i lęk swoją postawą popieramy to, co nie jest Boże.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska