Każdy ma swoje zwiastowanie

- Wszędzie tam, gdzie wszechmoc Boga spotyka się z ludzkim, wolnym „tak" dzieją się zawsze wielkie rzeczy - mówił bp Jan Zając podczas poświęcenia sztandaru Szkoły Policealnej Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych im. Hanny Chrzanowskiej w kościele św. Mikołaja w Krakowie.

Bp Jan Zając w swej homilii zaznaczył, że pięknym znakiem jest, że właśnie dziś spotykamy się z dwiema służebnicami, najpierw ze Służebnicą Pańską, Maryją, którą Bóg powołał do wielkiej sprawy, czyniąc ją współtwórcą swoich planów. - Wszędzie tam, gdzie wszechmoc Boga spotyka się z ludzkim, wolnym „tak" dzieją się zawsze wielkie rzeczy - mówił. A także ze Służebnicą Boga Hanną Chrzanowską. - Maryja ma swoich następców i dziś wspominamy jej duchową córkę, Służebnicę Bożą Hannę Chrzanowską - dodał bp Zając. Następnie cytował fragmenty homilii abpa Karola Wojtyły wygłoszonej podczas jej pogrzebu.

- Uwielbiamy Pana Boga za to zwiastowanie, bo jest to chwila zwiastowania, osoby i pracy i posługi Hanny Chrzanowskiej i to zwiastowanie jest przekazywane przede wszystkim młodemu pokoleniu, ażeby szczycąc się tym, że patronką szkoły jest wkrótce błogosławiona, czuli się zobowiązani do tego, aby iść jej śladami, bo każdy z nas ma swoje zwiastowanie, swoje spotkanie z Bogiem, który przekazuje zadania i polecenia, aby wypełnić swe życie dziełem, które zawsze przynosi chwałę Boga i pożytek ludzi - mówił biskup. Zachęcał także do modlitwy o to, aby nasze codzienne fiat przynosiło chwałę Panu Bogu i służyło
drugiemu człowiekowi.

Na zakończenie biskup cytował fragment listu Hanny Chrzanowskiej do abpa Karola Wojtyły, w którym prosiła go, by przywołał do siebie wszystkie jej współpracowniczki i powiedział im, że odejście Hanny nie może przygasić ich zapału w służbie chorym i potrzebującym.

Bp Jan Zając dokonał także uroczystego poświęcenia sztandaru Szkoły Policealnej Służb Medycznych i Społecznych dla Dorosłych im. Hanny Chrzanowskiej. Po Mszy św. odbył się koncert w Teatrze im. Juliusza Słowackiego poświęcony Służebnicy Bożej Hannie Chrzanowskiej.

Beatyfikacja krakowskiej pielęgniarki odbędzie się w sobotę 28 kwietnia w bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, w wigilię 45. rocznicy jej narodzin dla nieba.

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska