IV Libiąski Orszak Świętych ZAPOWIEDŹ

Dzieci fatimskie będą patronami IV Libiąskiego Orszaku Świętych „Holy Wins - czyli święty zwycięża". W tym roku, zakończy się on w miejscu wyjątkowym - przy grobie śp. Heleny Kmieć, libiążanki, zamordowanej na misjach w Boliwii. Orszak Świętych w Libiążu tradycyjnie odbędzie się 31 października, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych.

- Chcemy publicznie wyznać wiarę w świętych obcowanie. Każdy z uczestników zaproszony jest do przebrania się za swojego ulubionego patrona. Ma to też aspekt wychowawczy, bo dzieci przy zaangażowaniu rodziców, poznając życie konkretnego świętego czy błogosławionego, mogą się z nim zaprzyjaźnić - zaznacza ks. Sebastian Kozyra z parafii św. Barbary, organizator Holy Wins w Libiążu. - Dzieci i młodzież potrzebują autorytetów. Mogą być nimi właśnie święci patronowie. W roku stulecia objawień fatimskich wskazujemy na świętych: Franciszka i Hiacyntę oraz służebnicę Bożą, siostrę Łucję - dodaje.

Na tegoroczny libiąski Holy Wins zaprasza wyjątkowa postać - misjonarz z Boliwii, ks. Krzysztof Domagalski. - Przebierając się za świętego - czy to ulubionego, czy takiego, który zrobił na was duże wrażenie, stajecie się misjonarzami. Pokazujecie, że bliskie są wam wartości, którym święci się kierowali, że to wasz sposób niesienia Dobrej Nowiny. Manifestujecie swoje przywiązanie do Chrystusa i zaświadczacie, że każdy został powołany do świętości - mówi ks. Krzysztof Domagalski. Wskazuje też na przykład Heleny Kmieć. - Gdzieś czytałem, że niektórzy ludzie powinni nosić koszulkę z napisem: „Uwaga! Kontakt grozi nawróceniem." Myślę, że Helenka do grona takich ludzi należała, bo swoim życiem, w różnych jego sferach, przyciągała do Chrystusa - podkreśla misjonarz.

Marsz rozpocznie się w parafii Przemienia Pańskiego o godz. 16.00, dziesiątkiem różańca świętego. Następnie, na placu przed świątynią młodzież z Zespołu Szkół Gimnazjalnych wykona taniec „Święty zwycięża". Uformowany Orszak wyruszy nową ulicą Heleny Kmieć, w stronę kościoła pw. św. Barbary. Po około dwukilometrowym, radosnym przemarszu, zgromadzeni przejdą do grobu Helenki na cmentarzu komunalnym, tuż przy jej parafialnej świątyni. - Chcemy modlić się przy grobie naszej Helenki, pochylając się nad tajemnicą powołania do świętości każdego wierzącego człowieka, ufając, że Helenka jest w niebie - zaznacza ks. Sebastian Kozyra.

Po modlitwie na cmentarzu, uczestnicy Orszaku przejdą do kościoła, by wziąć udział we Mszy św. (około godz. 18.00) pod przewodnictwem ks. bp. Damiana Muskusa z Krakowa.

„Holy Wins - czyli święty zwycięża" to szerszy projekt, w ramach którego przeprowadzony zostanie też konkurs plastyczny, skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Libiążu. Do 13 października uczniowie mogą składać prace plastyczne, których tematem jest jedna ze scen z życia świętych: Franciszka i Hiacynty oraz ich kuzynki, służebnicy Bożej, Łucji. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 24 października. W tym roku, sponsorem nagród jest m.in. wydawnictwo Biały Kruk.

W Zespole Szkół w Libiążu, 25 października odbędzie się debata na temat: „Wiara w świetle Fatimy. Objawienia, tajemnice, cud słońca".