Bierzmowanie w Trzebini

- Patrzymy na Was z nadzieją, że bogaci darami Ducha, będziecie przedłużać dzieje Kościoła.- mówił abp Marek Jędraszewski w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini, gdzie udzielał sakramentu bierzmowania.

Arcybiskup rozpoczął homilię od rozważania słów Ewangelii, które Jezus wypowiedział w Wieczerniku krótko przed swoją śmiercią. Dodał, że przez posłuszeństwo Ojcu, wypełniał On Jego wolę i pokazał światu, że Bóg jest miłością.
- Chrystus chce przywrócić wszystkim godność Bożego dziecka. Zdawał sobie sprawę, że aby powstał nowy lud Boży, który będzie żyć Jego Ewangelią (...) trzeba przyjścia na świat Ducha Świętego.

Metropolita krakowski, zwracając się do młodzieży, podkreślił, że w momencie przyjęcia sakramentu, wpisują się wielowiekową historię Kościoła.
- Jesteście otwarci na sakrament bierzmowania właśnie po to, aby dzięki Duchowi Świętemu mężnie wyznawać chrześcijańską wiarę i według niej żyć (...) patrzymy na Was z nadzieją, że bogaci darami Ducha, będziecie przedłużać dzieje Kościoła.

Hierarcha odniósł się do krzyży, które kandydaci do bierzmowania mają na swoich piersiach. Zaznaczył, że nie mogą być one tylko pamiątką sakramentu, ale wyrazem żywej wiary i przypomnieniem o tym, że Bóg jest kochającym Ojcem, do którego mamy przywilej mówić: „Abba", „Tatusiu".
- W tym słowie zawarta jest nie tylko Boża miłość, ale także to, że my Go kochamy i uznajemy w Nim naszego Mistrza i Pana. On czeka na naszą prawdziwie ufną postawę.

Na zakończenie podkreślił, że miłość Boga powinna objawiać się przez wierność, której wyrazem jest codzienna modlitwa i niedzielna Eucharystia.

Arcybiskupa przywitał proboszcz - ks. kanonik Stanisław Bercal, który przypomniał wielowiekową historię parafii.

Parafia Świętych Apostołów w Trzebini powstała na początku XIV wieku. Już w średniowieczu istniała przy niej szkoła parafialna, a także prężnie działające bractwa i stowarzyszenia. Początkowo świątynia była drewniana, ale bardzo szybko zastąpiono ją murowaną budowlą. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1928-75.

Po uroczystości arcybiskup Marek Jędraszewski wręczył złote medale Ojca Świętego Jana Pawła II trojgu szczególnie zasłużonym dla archidiecezji krakowskiej parafianom z Myślachowic na wniosek tamtejszego proboszcza, ks. Artura Chrostka.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska