Archidiecezja krakowska zainaugurowała Rok Wiary

Inauguracja Roku Wiary w archidiecezji krakowskiej odbyła się 11 października podczas Mszy św., którą w katedrze na Wawelu odprawił bp Jan Szkodoń.

W uroczystości uczestniczyli biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, klerycy, przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów apostolskich oraz mieszkańcy Krakowa.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń na początku Mszy św. przekazał uczestnikom nabożeństwa pozdrowienia od kard. Stanisława Dziwisza, który przebywa na zgromadzeniu Synodu Biskupów w Rzymie i zapewnił, że łączy się w modlitwie z mieszkańcami Krakowa.

W homilii bp Szkodoń powiedział, że eucharystyczne spotkanie na Wawelu jest dziękczynieniem za łaskę wiary, indywidualnie i wspólnotowe, a także modlitwą za cały Kościół krakowski. „Cały Rok Wiary jest wielkim wołaniem z Ewangelii: przymnóż nam wiary, a wiara jest darem” - podkreślił hierarcha. „Trzeba się nawrócić, aby uwierzyć i uwierzyć, aby się nawrócić” - dodał.

Zdaniem hierarchy życie według wiary umacnia ją, a brak konsekwencji i postępowania według wiary osłabia ją, a nawet niszczy. „Wiara jest łaską, ale jesteśmy wolni i to od nas zależy czy ją umacniamy przez religijne życie” - podkreślił.

Bp Szkodoń zwrócił także uwagę na potrzebę nowej ewangelizacji. „Nowa ewangelizacja oznacza jeszcze raz odkryć radość w wierze i entuzjazm w przekazywaniu wiary” - mówił. Jego zdaniem ten rok będzie dla ludzi wezwaniem do rachunku sumienia i do kształtowania codzienności w duchu wiary.

Po Mszy św. rozdano dokumenty Soboru Watykańskiego II i kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Źródło KAI:
led, Kraków