Abp Marek Jędraszewski poprowadzi kolejną Nowohucką Drogę Krzyżową

Już 25 marca, w Niedzielę Palmową po raz dwunasty w Krakowie obędzie się Nowohucka Droga Krzyżowa. Będzie jej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski.

Tradycyjnie uczestnicy modlitwy przejdą drogę od pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia do Opactwa Cystersów w Mogile. Poprowadzi ich metropolita krakowski, którzy przewodniczył nabożeństwu także w roku ubiegłym.

Podczas poprzedniej Nowohuckiej Drogi Krzyżowej hierarcha zwrócił uwagę, że 60 lat temu z Nowej Huty próbowano uczynić „miasto bez Boga", jednak jej mieszkańcy, broniąc skutecznie skromnego krzyża Chrystusa na Osiedlu Teatralnym, ocalili siebie.

Jak powiedział ks. Łukasz Gołaś SAC, współorganizator Nowohuckiej Drogi Krzyżowej mieszkańcy Nowej Huty w czasach komunistycznych dali niesamowite świadectwo żywej wiary poprzez przywiązanie do krzyża Jezusa. Nabożeństwo rozpocznie się 25 marca o godz. 19:00.

- Dzięki temu ta dzielnica Krakowa stała się „miastem Boga". Dlatego chcemy iść i przez te dwie godziny świadczyć, kto jest naszym Panem. Chcemy iść z naszym metropolitą i nieść swoje życiowe krzyże oraz dawać świadectwo zaufania i wierności krzyżowi Chrystusa tak, jak nasi bracia i siostry na Osiedlu Teatralnym w 1960 roku - podkreślił pallotyn.

Droga Krzyżowa ulicami Nowej Huty gromadzi co roku tysiące wiernych, którzy chcą przenieść krzyż przez dzielnicę, która w zamyśle władz komunistycznych miała być „miastem bez Boga". Dają tym samym świadectwo swojej wiary i poczucia przynależności do tego wyjątkowego miejsca. Organizatorzy modlitwy zachęcają do wzięcia ze sobą świec i lampionów.

Źródło: KAI, luk / Kraków

Fot. Niedziela.pl