15 rocznica śmierci ks. Karola Szlachty, misjonarza w Tanzanii

24 listopada mija 15 rocznica śmierci śp. ks. Karola Szlachty, misjonarza w Tanzanii. Jego grób znajduje się w parafii Nyamuswa, gdzie kościół p.w. św. Stanisława Biskupa budowała Archidiecezja Krakowska. W tym dniu misjonarze pracujący w Tanzanii odprawią Mszę św. przy jego grobie. Parafia p.w. św. Stefana w Lipnicy Małej razem z kolegami rocznikowymi zapraszają na Mszę św. w Lipnicy Małej w dniu 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godz. 11:00. Kapłani proszeni są o zabranie alby i stuły.

Ks. Karol urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Lipnicy Małej, jako syn Ferdynanda i Pauliny Wojtyczek. Ochrzczony w miejscowym kościele p.w. św. Stefana, tu także przyjął I Komunię Świętą i sakrament bierzmowania. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Lipnicy Małej, kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Jabłonce, gdzie zdał maturę w 1968 r.

W latach 1968 - 1974 przygotowywał się do kapłaństwa w krakowskim Seminarium Duchownym. 19 maja 1974 r. został wyświęcony na kapłana przez ks. kard. Karola Wojtyłę w katedrze na Wawelu. Pierwszą jego parafią jako wikariusza był Łapanów (1974-76), następnie Chełmek(1976-77). W 1977 r. ks. kard. Karol Wojtyła, w odpowiedzi na jego prośbę, skierował go do pracy misyjnej.

Po przygotowaniu językowym w Londynie udał się do Tanzanii. Przez krótki czas pracował w Archidiecezji Dar es Salaam (dawna stolica Tanzanii), został skierowany przez biskupa do diecezji Musoma nad Jeziorem Wiktoria, gdzie dołączył do misjonarzy z Diecezji Katowickiej. Po ukończeniu kursu języka suahili w Makoko, biskup skierował go do parafii Mabuimerafuru. W 1982 r. został mianowany proboszczem najstarszej parafii w Diecezji Nyegina (erygowana w 1911 r), a następnie został proboszczem parafii Zanaki. Była to bardzo rozległa parafia (obecnie są na tym terenie 4 parafie). Pod koniec obchodów Millenium Archidiecezji Krakowskiej został wybudowany przez Archidiecezję Krakowską św. Stanisława, biskupa i męczennika, w wiosce Nyamuswa, jako wotum dziękczynne. Kościół został poświęcony w roku 2000.

Nyamuswa stała się parafią, a jej pierwszym proboszczem został ks. Karol Szlachta. Później budował następne kaplice wyjazdowe. Zmarł nagle 24 listopada 2002 r. Po Mszy św. w katedrze w Musomie, jego ciało zostało przewiezione do Nyamuswa, gdzie został pochowany w grobie przed kościołem św. Stanisława. Misjom poświęcił 25 lat. Zawsze chciał spocząć w Tanzanii. 24 listopada 2017 r. misjonarze pracujący w Tanzanii odprawią Mszę św. przy jego grobie. Parafia p.w. św. Stefana w Lipnicy Małej razem z kolegami rocznikowymi zapraszają na Mszę św. w Lipnicy Małej w dniu 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godz. 11:00. Prosimy o zabranie alby i stuły.

Ks. Tadeusz Dziedzic

Na podstawie Notificationes 2002