„Inny – Obcy – Bliźni” - wkrótce 17. Dni Tischnerowskie

„Inny - Obcy - Bliźni" - to hasło tegorocznych Dni Tischnerowskich, które w dniach 20-22 kwietnia odbędą się w Krakowie. Celem wydarzenia jest upamiętnienie osoby i dzieła ks. Józefa Tischnera oraz podejmowanie refleksji nad zagadnieniami, którymi się interesował. Spotkanie gromadzi co roku filozofów, naukowców, aktorów i reżyserów, którzy debatują na temat jego bogatej twórczości.

Tematyka tegorocznych Dni nawiązuje do książki „Inny. Eseje o spotkaniu", którą ks. Tischner zaczął pisać pod koniec życia i której zachowane fragmenty ukazały się w 2017 roku.- Chodzi o "innego" nie kulturowo, ale "innego" jako drugiego człowieka. Tischner zastanawiał się co się dzieje gdy spotykamy człowieka, jakie uczucia wówczas się uruchamiają, jaki dramat. To nad tym będziemy się zastanawiali - powiedział KAI Wojciech Bonowicz.

- Pytania i opisy Tischnera trafiają w sam środek naszego świata. Podzielona wspólnota narodowa, podziały biegnące przez rodziny, przybywający z różnych stron świata uchodźcy i imigranci. Ktoś nie jest zdolny podać chleba własnemu bratu, ktoś inny jedzie do Syrii czy Sudanu, by pomagać ludziom, których nigdy wcześniej nie widział na oczy - zaznacza Bonowicz. - Tischner nie zajmuje się konkretnymi problemami, nie podpowiada, jak postąpić w tej czy innej sytuacji. Jedyne, co robi, to uświadamia nam, co właściwie się dzieje, kiedy stajemy jedno naprzeciw drugiego. Ale może to właśnie jest nam teraz najbardziej potrzebne - dodaje publicysta.

Dni Tischnerowskie rozpoczną się w czwartek 20 kwietnia o godz. 17.00 Mszą św. w kolegiacie Św. Anny, której będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś. Po nabożeństwie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej odbędzie się pokaz spektaklu „Do dna" przygotowanego przez studentów tej uczelni pod kierunkiem Ewy Kaim i Włodzimierza Szturca.

Natomiast na piątek 21 kwietnia zaplanowano „Czytanie Tischnera". Fragmenty eseju „Inny" przeczyta Dorota Segda, a w rozmowie o wątkach tego tekstu, napisanego przez Tischnera pod koniec życia, wezmą udział także filozof Dobrosław Kot i publicysta Wojciech Bonowicz. Tego dnia odbędzie się także wykład głównego gościa tegorocznych Dni - Hansa Joasa, znakomitego socjologa, który zajmuje się badaniem religijności we współczesnym świecie.

W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on odczyt zatytułowany „Potęga sacrum". Spotkanie odbędzie się o godz. 17 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tradycyjnie wydarzenie wzbogacone zostanie spotkaniem „Jaskinia filozofów". Podczas niego o temacie przewodnim Dni - „Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości" z Hansem Joasem dyskutować będą: Anna Dymna, Steffen Huber i Piotr Sztompka, a dyskusję poprowadzi Tadeusz Gadacz.

Z kolei w sobotę 22 kwietnia Stowarzyszenie „Drogami Tischnera" zaprasza na debatę „Co nam dał Tischner?", w której udział wezmą m. in. Anna Dymna, Stanisława Trebunia-Staszel, ks. Andrzej Augustyński i Kazimierz Tischner. Spotkanie odbędzie się w Wyższej Szkole Europejskiej. Przewidziane są również występy artystyczne, m. in. spektakl „Odmieniona baba", przygotowany przez zespół „Zawodowcy z Bachledówki".

W sobotę o godz. 18 w PWST wręczone zostaną Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach przez jury pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego, a jej fundatorami są Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości", nagrodę odbierze w tym roku filozof Ireneusz Ziemiński. W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności" - publicystka Ewa Siedlecka. A w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata" - założyciel istniejącej w Jaworznie wspólnoty Betlejem ks. Mirosław Tosza. Podczas gali rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.

Spotkania mają charakter otwarty, tylko na dwa wybrane obowiązują zaproszenia. Na spektakl „Do dna" i Galę Nagrody Znaku i Hestii zaproszenia są do odbioru w PWST (ul. Straszewskiego 22, Dział Organizacji PWST i Promocji, pok. 133), Pawilon Wyspiańskiego, Pl. Wszystkich Świętych 2, InfoKraków, ul. Św. Jana 2). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.tischner.pl.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, a także Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000), kapłan archidiecezji krakowskiej, był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich. Był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Był szeroko znany poza granicami kraju jako autor licznych książek, tłumaczonych na wiele języków. Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wśród jego osobistych przyjaciół znaleźli się m.in.: kard. Franz König, Hans Georg Gadamer, Paul Ricoeur, Leszek Kołakowski i Emmanuel Levinas. W 1999 r. otrzymał Order Orła Białego - najwyższe polskie odznaczenie.

led (KAI)/ Kraków

foto. Materiały prasowe